Emlak Sektörünün 2. Seferberliğinde Faiz 0,40a Çekiliyor

Türkiye ekonomisinin 27 çeyrektir sürdürdüğü büyüme trendine ara verilen geride bıraktığımız senenin 3. çeyreğinde daralmanın süratini kesen inşaat sektörü, vuruş girişiminin ardından da Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın öncülüğünde başlattığı seferberliğin ikincisi ile toparlanmanın da lokomotifi olmaya hazırlanıyor. Şubat ayında başlaması plan edilen ikinci seferberlik hamlesi ile konutta vadenin 240 aya çıkması öngörülüyor. Bankaların da elini taşın altına koyması ile faizlerin aşağı çekilmesi amaçlanıyor.

Emlak Konut GYO öncülüğünde başlayan seferberliğe KONUTDER ve GYODER'in de katılması gündeme geldi. İlk etapta 30 projede 15 bin konutun kampanya kapsamında satılması amaçlanıyor. Eğer Emlak Konut dışındaki şirketler de ikinci seferberlik sürecine destek verirse konut adedinin 50 bini bulması planlanıyor. Geçen sene 120 ay % 0.70 faiz seviyesi ile oluşturulan satış bu defa 10 senede % 0.40'dan yapılacak. 240 ayda ise faizin 0.70 olması planlanıyor.

Büyümede Payı  Artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun Aralık ayında yaptığı planlama ile inşaat sektörünün gayrisafi milli hasıladaki payı % 6'dan 10.4'e çıktı. İmalat sanayisinden sonra milli gelirde payı en yüksek ikinci sektör olan inşaatta, son kampanya ile beraber yaşanacak talep artışının büyümeyi 0.8 ile 1 puan arasında artırması bekleniyor. Destek Yatırım Uzman Yardımcısı Aysun Göksu, üretim yöntemine göre ele alındığında inşaat sektörünün geride bıraktığımız senenin ilk çeyreğinde büyümeyi 0.4 puan yukarıya çektiğini belirterek, sektördeki gelişimin domino etkisine ilgi çekti. Göksu, "Çimento, demir-çelik, hazır beton, cam, seramik, beyaz eşya gibi bütün tedarikçi sektörlerde de büyüme olacağı gibi bu sektörlerin de büyümeye katkı sağlaması beklenebilir." diye konuştu.

Faiz Yükü Düşüyor

Bankalarla uyuşma sağlanması halinde, konut alıcısının bilhassa faiz yükünde mühim düşüşler olacak. 10 sene vadede faizin % 0.40'a inmesi halinde toplam ödeme 50 bin lira azalacak. 240 ay vadede ise faiz yükü 70 bin lira gerileyecek. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı son rakamlara göre, geride bıraktığımız senenin ilk 11 ayında satılan konut adedi yüzde 4.5 artarak 1 milyon 198 bin adede çıktı. Satışın 1.3 milyonu geçerek rekor kırması beklenirken, bu seneki  amaç  1.5 milyon.

İlk Kampanyanın  Sonuçları

-Emlak GYO ağustosta 2.547 adet bağımsız bölüm sattı, 1.9 milyar TL ciro ile gerçekleştirdi.

-Kampanyaya katılan GYODER üyeleri de 3 bin konut, 400 büro satıp 2.6 milyar TL ciro yaptı.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, "Biz ülke ekonomisine destek olmak amacıyla 15 Temmuz vuruş girişimi ardından mühim bir kampanya başlatmıştık. Şimdi ikinci aşamaya geçiyoruz. Burada vadeyi uzatıp, faizi daha da düşürmeyi amaçlıyoruz. Bütün bankalarla görüşmelerimiz devam ediyor. Emlak Konut, bankalar ve gayrimenkul ilerleten firmalar hepsi üstüne düşen fedakârlığı yapacak. Bu bir milli mücadeledir. Vatandaşımızı kira öder gibi ev sahibi yapacağız." dedi.

Dernekler de Toplanıyor

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, önümüzdeki hafta KONUTDER ve GYODER üyeleri olarak toplantı yapacaklarının verisini vererek, "Bir yol haritası belirleyeceğiz. Bu dönemde bu tür bir çıkış yapılması hem ekonomiye, hem sektöre hem de tüketiciye itimat telkin edebilmek amacıyla vesile olacak. Orta ve dar gelirliyi tüketiciye proje üretemiyorduk. Bankalar bunun altyapısını kurabilirse herkesi ev sahibi yapacak bir model kurulacak." diye konuştu. GYODER Başkanı Aziz Torun da, "Tüketiciye sahip olunan gelir düzeyine göre değişik bir model geliştirilmesi gerekiyordu. Bunun acil bir gereksinim olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, geride bıraktığımız senenin ağustos ayında bankalara konut kredisi amacıyla yaptığı faiz indirimi çağrısı, Emlak GYO'nun kampanyası ile birleşince satış rekoru kırılmıştı. Emlak Konut GYO kampanyayla beraber ağustosta 7 aylık satış adedine erişerek 1.9 milyar TL ciro yaptı. GYODER üyeleri de, "Gayrimenkulde Güç Birliği Daha Güçlü Türkiye" kampanyası ile 3 bine yakın konut ve 400 büro satışı gerçekleştirdi.

Yeni  Seferberlik

1) Vade 240 aya yani 20 seneye  çıkacak

2) 10 sene vadede faiz % 0.40 olacak

3) 240 ayda faiz % 0.70

4) Markalı konutlar kapsama girecek

6) İlk etapta 15 bin ev dahil olacak

7) Diğer şirketlerin katılması ile amaç 50 bin konut

Kaynak: Emlak Koalisyonu